Przeglad Lesniczy



Rozstrzygnięcie "Konkursu na najgrubsze drzewo Lasów Państwowych u progu XXI wieku"

W dniu 25 lutego 2002 r. Kapituła Konkursowa dokonała wyboru najgrubszych drzew spośród zgłoszonych do konkursu

Za najgrubsze drzewa w poszczególnych kategoriach uznano:
  1. "Brzozy" - brzozę brodawkowatą o obwodzie 290 cm, rosnącą na terenie RDLP w Olsztynie, w Nadleśnictwie Górowo Iławieckie, Leśnictwie Mała Wola, wydzieleniu 193n zgłoszoną przez p. Ryszarda Kołodziejskiego oraz Władysława Mańko.
  2. "Buk zwyczajny" - buka zwyczajnego o obwodzie 750 cm, rosnącego na terenie RDLP Szczecinie, w Nadleśnictwie Nowogard, Leśnictwie Olszyca, wydzieleniu 161Ay, zgłoszonego przez p. Antoniego Bartosika.
  3. "Cis pospolity" - cisa pospolitego o obwodzie 212 cm, rosnącego na terenie RDLP w Katowicach, w Nadleśnictwie Świerklaniec, Leśnictwie Jędrysek, wydzieleniu 127c, zgłoszonego przez p. Marka Kaziaka.
  4. "Czeremcha zwyczajna" - czeremchę zwyczajną o obwodzie 163 cm, rosnącą na terenie RDLP w Poznaniu, w Nadleśnictwie Oborniki, Leśnictwie Daniele, wydzieleniu 1034r, zgłoszoną przez p. Mieczysława Napartego, p. Wojciecha Gellerta, p. Kwiryna Napartego i p. Waldemara Gałamana.
  5. "Daglezja" - daglezję zieloną o obwodzie 390 cm, rosnącą na terenie RDLP w Poznaniu, w Nadleśnictwie Łopuchówko, Leśnictwie Wojnowo, wydzieleniu 164i, zgłoszoną przez p. Zbigniewa Szeląga i p. Jędrzeja Kasprzaka.
  6. "Dąb bezszypułkowy" - dęba bezszypułkowego o obwodzie 647 cm, rosnącego na terenie RDLP w Szczecinie, w Nadleśnictwie Dobrzany, Leśnictwie Kielno, wydzieleniu 450g, zgłoszonego przez p. Aleksandrę Gzyl.
  7. "Dąb szypułkowy" - dęba szypułkowego "Napoleon" o obwodzie 1043 cm, rosnącego na terenie RDLP w Zielonej Górze, w Nadleśnictwie Przytok, Leśnictwie Zabór, wydzieleniu 4a, zgłoszonego przez p. Annę Niemiec (zadecydowała kolejność zgłoszeń).
  8. "Grab zwyczajny" - graba zwyczajnego o obwodzie 412 cm, rosnącego na terenie RDLP w Katowicach, w Nadleśnictwie Rudy Raciborskie, Leśnictwie Jankowice, wydzieleniu 232i, zgłoszonego przez p. Marka Kaziaka (zadecydowała kolejność zgłoszeń).
  9. "Jałowiec pospolity" - jałowca pospolitego o obwodzie 121 cm, rosnącego na terenie RDLP w Szczecinie, Nadleśnictwie Bierzwnik, Leśnictwie Sarnopol, wydzieleniu 47d, zgłoszonego przez pp. Krystynę i Marcina Południewskich
  10. "Jarząb brekinia" - jarzęba brekinię o obwodzie 224 cm, rosnącego na terenie RDLP w Toruniu, w Nadleśnictwie Jamy, Leśnictwie Dusocin, wydzieleniu 107a, zgłoszonego przez p. Andrzeja Tarnawskiego.
  11. "Jesion wyniosły" - jesiona wyniosłego o obwodzie 625 cm, rosnącego na terenie RDLP w Olsztynie, w Nadleśnictwie Iława, Leśnictwie Rydzewo, wydzieleniu 209g, zgłoszonego przez p. Krzysztofa Kulpę.
  12. "Jodła pospolita" - jodłę pospolitą o obwodzie 415 cm, rosnącą na terenie RDLP Radom, w Nadleśnictwie Suchedniów, Leśnictwie Odrowążek, wydzieleniu 75c, zgłoszoną przez p. Zdzisława Jankowskiego.
  13. "Klony" - jawora, o obwodzie 620 cm, rosnącego na terenie RDLP w Radomiu, Nadleśnictwie Suchedniów, Leśnictwie Świnia Góra, wydzieleniu 95 h, zgłoszonego przez p. Zdzisława Jankowskiego.
  14. "Lipa" - lipę drobnolistną o obwodzie 815 cm, rosnącą na terenie RDLP w Pile, Nadleśnictwie Człopa, Leśnictwie Zielony Stok, wydzieleniu 131n, zgłoszoną przez p. Krzysztofa Turowskiego.
  15. "Modrzewie" - modrzewia europejskiego o obwodzie 470 cm, rosnącego na terenie RDLP w Gdańsku, Nadleśnictwie Gdańsk, Leśnictwie Zbychowo, wydzieleniu 45e, zgłoszonego przez p. Eugeniusza Marcyniuka.
  16. "Olsze" - olszę czarną o obwodzie 480 cm, rosnącą na terenie RDLP w Szczecinku, Nadleśnictwa Świerczyna, Leśnictwie Wąsosz, wydzieleniu 73d, zgłoszoną przez p. Stefana Rydera i p. Grzegorza Gąsiorka.
  17. "Sosna zwyczajna" - sosnę zwyczajną o obwodzie 625 cm, rosnącą na terenie RDLP Zielona Góra, Nadleśnictwie Sulechów, Leśnictwie Klemsko, wydzieleniu 106 d, zgłoszoną przez p Stanisława Borkowskiego i p. Dariusza Semkło.
  18. "Świerk pospolity" - świerka pospolitego o obwodzie 400 cm, rosnącego na terenie RDLP w Olsztynie, Nadleśnictwie Szczytno, Leśnictwie Gizewo, wydzieleniu 29i, zgłoszonego przez p. Jerzego Gałązkę
  19. "Topola osika" - osikę o obwodzie 455 cm, rosnącą na terenie RDLP Krakowie, Nadleśnictwie Brzesko, Leśnictwie Okocim, wydzieleniu 48b, zgłoszoną przez p. Zdzisława Kamińskiego.
  20. "Wiązy" - wiąza szypułkowego o obwodzie 610 cm, rosnącego na terenie RDLP Zielona Góra, Nadleśnictwie Nowa Sól, Leśnictwie Odra, wydzieleniu 143g, zgłoszonego przez p. Józefa Prałata.
  21. "Wierzby" - wierzbę białą o obwodzie 785 cm, rosnącą na terenie RDLP Zielona Góra, Nadleśnictwie Sulechów, Leśnictwie Mazów, wydzieleniu 55 o, zgłoszoną przez p. Stanisława Borkowskiego oraz Dariusza Semkło.
  22. "Inne" - topolę o obwodzie 890 cm, rosnącą na terenie RDLP Wrocław, Nadleśnictwie Oława, Leśnictwie Siechnice, wydzieleniu 271a, zgłoszoną przez p. Waldemara Grzeszczuka

Kapituła wyróżniła także, z uwagi na imponujący pokrój i olbrzymie rozmiary
  • jesiona wyniosłego o obwodzie 603, rosnącego na terenie Nadleśnictwie Wetlina (RDLP w Krośnie), zgłoszonego przez p. E. Balwierczaka,
  • buka zwyczajnego o obwodzie 700 cm, rosnącego na terenie Nadleśnictwa Różańsko (RDLP w Szczecinie) zgłoszonego przez Nadleśnictwo,
  • wierzbę o obwodzie 706 cm, rosnącą na terenie Nadleśnictwa Konstantynowo (RDLP w Poznaniu) zgłoszoną przez p. S. Rembowskiego,
  • olszę czarną o obwodzie 435 cm i czterema odgałęzieniami na wysokości 1,7 m o łącznym obwodzie 668 cm, rosnącą na terenie Nadleśnictwa Międzychód (RDLP w Szczecinie), zgłoszoną przez p. M. Romanowską.


W kategorii "Najbardziej zasobne w grube drzewa" za zwycięzcę uznano:

Nadleśnictwo Świerczyna (RDLP Szczecinek), na terenie którego rośnie najwięcej najgrubszych drzew (liczono drzewa plasujące się w pierwszej dziesiątce, we wszystkich 22 kategoriach).
Ponadto wyróżnienia za nadesłanie szczególnie bogatych i interesujących zgłoszeń przyznano nadleśnictwom: Bobolice, Dobrzany, Dukla, Grodzisk Wlkp., Międzyzdroje, Oborniki, Pniewy, Rokita.


Kapituła postanowiono także przyznać wyróżnienia:
  • p. Florianowi Sobolewskiemu za zgłoszenie 611 drzew z terenu nadleśnictw: Augustów, Białobrzegi, Głęboki Bród, Płaska, Pomorze,
  • p. Jackowi Czepnikowi za zgłoszenie z terenu Nadleśnictwa Wołów (RDLP Wrocław) 456 drzew,
  • p. Włodzimierzowi Rudawskiemu za zgłoszenie wielu ciekawych okazów z terenu Nadleśnictwa Trzciel (RDLP w Szczecinie),
  • Nadleśnictwu Krzyż (RDLP w Pile) za przedstawienie rycin najgrubszego w Lasach Państwowych platana (640 cm) oraz interesującej kształtem sosny zwyczajnej.

Podpisali:

  Dr inż. Władysław Danielewicz
  Dr inż. Władysław Kusiak
  Prof. dr hab. Jerzy Modrzyński
  Dr Wanda Rudnicka-Sterna
  Mgr inż. Andrzej Węgiel

Poznań, dni 25 lutego 2002 r.



Zestawienie najgrubszych drzew

Regulamin konkursu

      Powrót


[Strona główna] [Nasz rodowód] [Cele] [Redakcja] [Prenumerata] [Kontakt]